Англійський суд та англійське право в Україні? Welcome!

Виктория Янковская, младший юрист Interlegal, высказалась за внедрение в Украине английского суда, подобного суду, образованному в Казахстане или Дубае. Хотя это очень непросто, при соответствующем правовом и экономическом обеспечении – чрезвычайно перспективно. Именно к такому заключению приходит автор настоящей публикации.

Виктория, поздравляем! Ваш комментарий, судя по всему, не в мейнстриме, что выгодно отличает Вас от других юристов.

Пресс-служба Interlegal

Англійський суд та англійське право в Україні? Welcome!

Англійське право є найбільш розвиненою та досконалою правовою системою в сучасному світі. Комбінація англійського застосовного права та арбітражу в Лондоні при вирішенні комерційних спорів між юридичними особами набирає все більше обертів та, як наслідок, задоволених сторін. Саме цією правовою системою скористалися деякі юрисдикції для підняття авторитету у середовищі міжнародних інвесторів. Наприклад, Казахстан заснував Міжнародний фінансовий центр «Астана» (МФЦА) на базі інфраструктури AstanaExpo 2017 на зразок Міжнародного фінансового центру Дубай з наданням йому конституційного статусу. При ньому створили відповідний Суд МФЦА, який також здобув належне конституційне закріплення у Конституційному законі РК №438 від 7 грудня 2015 р. (Закон). Відповідно до Закону, на початку 2018 р. було призначено склад Суду МФЦА на чолі з колишнім головним британським суддею лордом Гаррі Вульфом.

У компетенцію Суду МФЦА входить розгляд будь-яких спорів, переданих на його вирішення за домовленістю сторін. Це створює ризик «подвійної юрисдикції», оскільки Суд МФЦА керується англійським правом. Цей суд може відмовити у прийнятті спору до розгляду, якщо встановить, що справа йому не підсудна.

Ніяких юридичних обмежень на призначення громадянина Казахстану суддею немає, однак переваги мають британці, оскільки вони краще знають англійське право.

Повертаючись до України, при вирішенні питання про доцільність створення суду з британською юрисдикцією в рамках вітчизняної юрисдикції слід дати відповіді на два простих запитання:

1. Чи готові українці як нація прийняти такий новий інститут?

2. Для кого буде доступний такий розгляд справ?

Розглядаючи перше питання, швидше за все, кожен із нас вже подумки погодився з тим, що, можливо, нашій судовій системі потрібні зміни, щось на кшталт «нової крові». Можливо, створення такої інстанції допоможе привернути увагу іноземних інвесторів, які просто бояться, що їхні права в Україні можуть бути недостатньо захищені?

Одним із головних питань створення Суду з англійським правом стане алгоритм вибору суддів. Зрозуміло, що для призначення таких суддів необхідний відповідний закон. Склад суду доцільно формувати за мультинаціональною ознакою, запрошуючи до судочинства юристів, які вже мають досвід роботи з англійським правом.

У практиці Казахстану та Дубаю суди, які керуються англійським правом, створювалися саме на базі Міжнародних фінансових центрів, що й зумовлює обмеження компетенції таких судів. Цей шлях є дуже цікавим, проте він має бути юридично грамотним та політично витриманим.

Таким чином, зрозуміло, що створення привабливої міжнародної юрисдикції на базі англійського права в Україні — завдання непросте. Однак за належного правового та економічного забезпечення це дуже перспективно.

Автор: viktoriya_yankovskayaВікторія Янковська, молодший юрист Interlegal

Источник: https://yur-gazeta.com/publications/practice/sudova-praktika/chuzhi-tut-ne-hodyat-komu-i-navishcho-potribni-inozemni-suddi-v-ukrayini.html

 

 

 

Читайте также