В статье освещаются вопросы, связанные с куплей-продажей доли в уставном капитале общества с ограниченной ответственностью, в частности, форма договора, переход права собственности, порядок государственной регистрации. В итоге исследования автор приходит к заключению: отказ в государственной регистрации изменений в составе участников юридического лица на основании несоблюдения нотариальной формы договора купли-продажи доли в обществе является незаконным.
Статья сопровождается следующими аналитическими материалами:
– Складнощі є незначними порівняно із сумами, які доводилося витрачати на сплату державного мита – публикация, в которой констатируется, что законом предусматривается следующая альтернатива в отношении договора купли-продажи доли в обществе с ограниченной ответственностью: оригинал, копия или нотариально заверенная копия;
– Слід керуватися загальними нормами цивільного законодавства – публикация, посвященная доказательству тезиса о том, что требование обязательного нотариального удостоверения договора купли-продажи доли в уставном капитале общества с ограниченной ответственностью неосновательно;
– Державний реєстратор обмежений у можливостях перевірки документів – публикация, в которой говорится о целесообразности нотариального заверения договора купли-продажи доли в уставном фонде общества, поскольку это содействует минимизации возможных негативных последствий такой сделки.
Учасник товариства з обмеженою відповідальністю прийняв рішення про продаж своєї частки в статутному капіталі. Вимоги щодо повідомлення інших учасників товариства про намір продажу виконані, за місяць до дати підписання договору учасників було сповіщено цінним листом з описом поштового вкладення. Жоден з учасників юридичної особи не скористався своїм переважним правом на придбання такої частки, і учасник-продавець продає свою частку третій особі.
Чи існує необхідність у нотаріальному оформленні такого договору? За нормами частин 1 та 4 ст. 209 Цивільного кодексу України нотаріальне посвідчення угод обов’язкове лише в тих випадках, коли це передбачено нормами чинного законодавства чи на нотаріальній формі наполягає одна зі сторін або обидві сторони домовилися між собою завірити договір нотаріально.
Незважаючи на той факт, що жодними діючими нормами законодавства України не передбачена обов’язковість нотаріального оформлення договору купівлі-продажу корпоративних прав, юристи-практики досить часто рекомендують своїм клієнтам саме нотаріальну форму для такої угоди.
Особливо наполегливими стають такі рекомендації, коли сторонами договору є фізичні особи, адже існує загальнопоширена думка, що має своє теоретичне і практичне підґрунтя, що в разі нотаріального оформлення угоди з відчуження корпоративних прав обидві сторони такої угоди є більш захищеними, ніж у випадку оформлення її в простій письмовій формі, а, відповідно, шанси на подальше визнання такого договору недійсним є мінімальними.
Так, під час оформлення такої угоди нотаріус, керуючись нормами ч. З ст. 65 Сімейного кодексу, обов’язково забезпечить наявність письмового підтвердження від дружини або чоловіка учасників угоди (якщо вони обидва або один з них перебувають у шлюбі) про надання згоди на придбання і відповідно відчуження частки в статутному капіталі.
Порядок вчинення нотаріальних дій (затверджено Наказом Мін’юсту № 296/5 від 22.02.2012 р.) вимагає від нотаріусів при посвідченні угод на
«ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ЗАХИСТУ ПОРУШЕНОГО ПРАВА В АДМІНІСТРАТИВНОМУ СУДІ ПІСЛЯ ВІДМОВИ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРАТОРА НЕОБХІДНО ЗНОВУ НАПРАВИТИ ПОВНИЙ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДО РЕЄСТРАЦІЙНОЇ ПАЛАТИ, АЛЕ ЦЬОГО РАЗУ ОБОВ’ЯЗКОВО ПОШТОЮ»
продаж частки у статутному капіталі витребувати у продавця такої частки докази повідомлення продавцем інших учасників товариства з обмеженою відповідальністю про свій намір продажу належної йому частки і доказів про відмову учасників від реалізації свого переважного права на придбання такої частки.
Готуючись до нотаріального оформлення угоди, нотаріус обов’язково ознайомиться з текстом статуту, тому що за нормами ч. 2 ст. 147 Цивільного кодексу, п. 2 ст. 53 Закону України «Про господарські товариства» статутом товариства з обмеженою відповідальністю може бути встановлено заборону на відчуження учасниками своїх часток третім особам.
Крім того, завершуючи процедуру нотаріального оформлення договору купівлі-продажу корпоративних прав, нотаріус вносить відповідний запис до державного реєстру угод, таким чином виключаючи подальший перепродаж частки іншій особі.
Тобто при дотриманні нотаріусом усіх вимог чинного законодавства і Порядку вчинення нотаріальних дій щодо нотаріального посвідчення угоди з купівлі-продажу корпоративних прав шанси зацікавленої особи у подальшому оскаржити перехід права власності на частку в статутному капіталі зводяться до мінімуму.
Але що заважає учасникам угоди забезпечити наявність усіх перелічених вище доказів власноруч, нехай і за відсутності свідоцтв, виданих нотаріусом, і нотаріально завірених підписів на документах?
А якщо учасниками цієї операції купівлі-продажу є юридичні особи, а сума операції – значною, і в певних інтересах сторін договору є необхідним визначення реальної ціни об’єкта продажу?
Нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу корпоративних прав вимагає від учасників сплати 1% від суми договору в якості державного мита, а також сплати власне нотаріальних послуг. У деяких випадках ці витрати можуть бути досить значними. Чи є можливість їм запобігти? Чи настільки необхідним є нотаріальне оформлення договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства?
Завершальним етапом переходу права власності на частку в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю до третьої особи, яка таким чином входить до складу учасників товариства, є відображення цього факту в статуті товариства і державна реєстрація нової редакції або відповідного додатку до статуту.
Порядок державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи регулюється ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 № 755-ГУ (далі-Закон № 755-ІУ). Відповідно до частини третьої цієї статті на підтвердження зміни складу учасників товариства державному реєстратору подаються:
«примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного з таких документів:
►рішення про вихід юридичної особи зі складу засновників (учасників);
►заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників);
►заяви, договору, іншого документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства;
►рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи».
На перший погляд, право вибору документа для подання державному реєстратору для реєстрації змін до статуту (чи то примірник оригіналу договору купівлі-продажу корпоративних прав, чи то нотаріально засвідчена його копія, чи навіть просто ксерокопія цього документа) залишається за підприємством. Але на практиці, на жаль, незалежно від місця проведення державної реєстрації змін до статуту з найбільшим ступенем ймовірності державний реєстратор вимагатиме саме нотаріально посвідчений договір.
За яких обставин склалася така практика? Чим керується державний реєстратор, відмовляючись приймати документи, подані для реєстрації? Можна сказати, що цей, так би мовити «правовий звичай», має своє «історичне підґрунтя», бо вищевказана редакція частини 3 ст. 29 Закону № 755-ІУ існує лише з 07.06.2011 р., а первісна редакція передбачала тільки одну форму договору купівлі-продажу корпоративних прав – нотаріальну. Існує не менше десятка роз’яснень Держкомпідприємництва, що мають у інформаційно-правових ресурсах позначку «діючий», які, розтлумачуючи норми ч. З ст. 29 Закону № 755-ГУ, визнають обов’язковим нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу корпоративних прав.
Невже за таких обставин у підприємства немає вибору? Деякі звертаються за роз’ясненнями до нещодавно створеного органу – Державної реєстраційної служби України, який у докладній та достатньо обґрунтованій відповіді підтверджує, що надання державному реєстратору примірника договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства або його ксерокопії є належним виконанням вимог ч. З 29 Закону України «Про
державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», не забуваючи при цьому застережливо додавати наприкінці, що «відповіді, що надаються реєстраційною службою України, мають інформаційний характер і не встановлюють норм права». Це
надає органу реєстрації більшої впевненості під час відмови в прийнятті до реєстрації документів юридичної особи, яка начебто має «дозвільне» роз’яснення вищого органу.
На щастя, оскарження бездіяльності державного реєстратора в судовому порядку в більшості випадків призводить до виграшу позивачів.
Підприємствам, що наважуються на цей крок, слід врахувати, що для реалізації захисту порушеного права в адміністративному суді після відмови державного реєстратора необхідно знову направити повний перелік документів до реєстраційної палати, але цього разу обов’язково поштою, інакше таке підприємство не матиме доказів, що його документи взагалі були надані державному реєстратору, а реєстратор, відповідно, прийняв рішення про залишення цих документів без розгляду.
Також слід урахувати, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 8 Закону № 755-ГУ, якщо ви відправляєте документи на реєстрацію поштою, справжність підпису заявника на реєстраційній картці потрібно завірити нотаріально. Згідно з частиною 1 ст. 29 Закону № 755-ІУ поштове відправлення треба оформляти з описом поштового вкладення.
Протягом трьох робочих днів з дати отримання документів, перелічених у частинах 1 і 3 ст. 29 Закону № 755-ГЛ/, державний реєстратор повинен провести державну реєстрацію відповідних змін або в той самий строк повернути надіслані документи відправникові з повідомленням про залишення отриманих документів без розгляду, де має бути зазначено підстави у відмові.
Навіть у випадку, якщо після закінчення зазначеного терміну з урахуванням часу, необхідного на відповідний поштовий обіг, ніякої відповіді від державного реєстратора так і не буде отримано, ви матимете докази факту відправлення необхідних документів на адресу відповідної реєстраційної палати. Існуюча судова практика з цього питання дає підстави вважати, що «мовчання» державного реєстратора у відповідь на поштове відправлення адміністративні суди розцінюють саме як відмову в проведенні державної реєстрації. Такого висновку дійшов, наприклад, Дніпропетровський окружний адміністративний суд у справі № 804/1130/13-а: «…з боку Відділу надання адміністративних послуг…. відбулася протиправна бездіяльність, що проявилася в ненаданні відповіді на звернення позивача з приводу проведення державної реєстрації змін до установчих документів, адже факт отримання документів підтверджується копією поштового повідомлення, що наявне в матеріалах справи, а з приводу надання письмової відмови у проведенні державної реєстрації або факту державної реєстрації, жодних доказів від представника відповідача до суду не надходило. Отже, фактично своєю бездіяльністю реєстратор відмовив у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів…»
Позов про оскарження бездіяльності державного виконавця згідно з вимогами Кодексу адміністративного судочинства слід подавати за місцезнаходженням органу державної реєстрації, причому виходячи з норм статті З КАСУ відповідачем по цій справі може бути як відповідний орган державної реєстрації юридичних осіб, так і конкретний державний реєстратор.
Аналіз існуючої судової практики з питання оскарження юридичними особами дії органів державної реєстрації юридичних осіб дає змогу дійти висновку, що судді всіх інстанцій здебільшого дотримуються думки, що договір купівлі-продажу часток у товаристві, незалежно від того, чи є сторони таких правочинів юридичними або фізичними особами, не підлягає нотаріальному посвідченню, а отже, є дійсним і відповідає чинному законодавству. Це означає, що відмова державного реєстратора від реєстрації зміни складу учасників юридичної особи на підставі недотримання нотаріальної форми договору є протизаконною.
Але якщо підприємство зважиться на цей крок, йому слід запастися терпінням і налаштуватися на тривале протистояння з органом державної реєстрації, оскільки найчастіше такі справи за ініціативи суб’єкта владних повноважень надходять до касаційної інстанції, що призводить до затягування судового розгляду.
Автор: Я. Бондаренко
Источник: Юридична Газета. – 2013. – № 49. – С. 30 – 32.
Складнощі є незначними порівняно із сумами, які доводилося витрачати на сплату державного мита
Згідно зі змінами, внесеними до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» 21 квітня 2011 року, наразі для реєстрації зміни складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю внаслідок продажу частки у статутному капіталі не обов’язково подавати нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу. Натомість можливе надання оригіналу відповідного договору або навіть його копії. Така зміна стала своєрідним спрощенням і дозволила уникнути зайвих витрат на оформлення договорів передачі частки.
До запровадження цих змін усі договори купівлі-продажу часток у статутному капіталі TOB повинні були нотаріально засвідчуватися. Це викликало додаткові складнощі з боку іноземних учасників TOB, оскільки нотаріуси вимагали наявність печаток іноземних юридичних осіб, незважаючи на їх відсутність або на підписання відповідних документів представниками за дорученням. Окрім цього, внесення змін до нотаріально засвідченого договору повинне відбуватися у тій самій формі, що й укладення основного договору, що викликало необхідність повторного звернення до нотаріуса (і несення додаткових витрат) у разі необхідності внесення навіть найнесуттєвіших змін до договору. Перелічені вище складнощі є незначними порівняно із сумами, які доводилося витрачати на сплату державного мита за вчинення нотаріальних дій та оплату самих цих дій.
Безперечно, відміна обов’язкової подачі нотаріально посвідченої копії договору про перехід частки зменшила фінансове навантаження на сторони договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі. Проте у зв’язку з цим виникають певні ризики для учасників TOB, з точки зору їх захисту від недобросовісних дій, спрямованих на незаконну перереєстрацію учасників товариства (такі дії можливі в тому числі завдяки відсутності необхідності обов’язкового нотаріального посвідчення підписів учасників на статуті TOB), атакождля кредиторів, на користь яких зареєстровані обтяження відповідних часток (адже при засвідченні договору нотаріус перевіряє відсутність обтяжень частки, що передається).
Наразі закон пропонує альтернативу: надання оригіналу, копії або нотаріальної засвідченої копії договору. І саме набувачі корпоративних прав зацікавлені в нотаріальному посвідченні договору для того, щоб бути впевненим у відсутності ризиків оскарження правочину (у тому числі у зв’язку з порушенням прав на розпорядження майном, що знаходиться у спільній власності подружжя).
Для уникнення подібних ризиків можливе запровадження на законодавчому рівні необхідності надання хоча б одного нотаріально засвідченого документа: договору купівлі-продажу (передачі) частки, протоколу за участі всіх (і минулих і майбутніх учасників) чи нової редакції Статуту, із обов’язком нотаріусів перевіряти саме повноваження на підписання відповідних документів, а не лише засвідчувати підписи фізичних осіб – представників.
Автор: О. Кучерук
Источник: Юридична Газета. – 2013. – № 49. – С. 31.
Слід керуватися загальними нормами цивільного законодавства
Напевне, більшість практикуючих юристів, діяльність яких пов’язана з корпоративним правом, хоча б раз стикалися з відмовою державного реєстратора в реєстрації зміни складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю через те, що договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі відповідного товариства не був нотаріально посвідчений. Чи є така відмова державного реєстратора правомірною та які вимоги висуває чинне законодавство до форми договору купівлі-продажу частки в товаристві з обмеженою відповідальністю?
Законодавче регулювання аспектів відчуження частки в товаристві з обмеженою відповідавшого здійснене в межах Цивільного кодексу України та Закону України «Про господарські товариства».
Чинне законодавство не містить конкретних вимог до форми та змісту договорів щодо відчуження частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю. Тому при укладенні таких договорів слід керуватися загальними нормами цивільного законодавства з урахуванням положень спеціальних законів, до яких, зокрема, відноситься й Закон України «Про господарські товариства».
Так, слід дотримуватися положень п. З ч. 1 ст. 208 ЦК України щодо вимоги укладати правочини між фізичною та юридичною особою на суму, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у письмовій формі. Нотаріальне посвідчення ж правочинів щодо купівлі-продажу частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю не є обов’язковим, але можливе за домовленістю сторін. Таким чином, вимоги державних реєстраторів щодо обов’язкового нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю не є обґрунтованими.
Автор: В. Мороз
Источник: Юридична Газета. – 2013. – № 49. – С. 31.
Державний реєстратор обмежений у можливостях перевірки документів
На сьогодні чинне законодавство України, зокрема Закон України «Про господарські товариства» № 1576-ХП від 19.09.1991, Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – гадприємців» № 755-ІУ, Цивільний кодекс України, які безпосередньо регулюють правовідносини, пов’язані із укладанням правочинів щодо передати частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, не містить норм, які б передбачали обов’язкове нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю. Отже, вимоги державних реєстраторів щодо подання вказаних договорів з нотаріальним посвідченням є неправомірними.
Але незважаючи на вказані законодавчі норми, раціональність у вимозі державних реєстраторів щодо надання нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу все ж таки є, адже при укладанні таких договорів у письмовій формі без нотаріального посвідчення постає ризик виникнення обставин, які можуть призвести до порушення прав як вибулих, так і існуючих учасників товариства, а саме:
1. Порушення переважного права купівлі частки у статутному капіталі товариства іншими учасниками цього товариства, яке передбачено ст. 53 Закону України «Про господарські товариства»;
2. Можливість продажу частки у статутному капіталі товариства до моменту повної її сплати учасником, який її відчужує (ст. 53 Закону України «Про господарські товариства»).
3. Імовірність рейдерського захоплення товариства та інше.
Державний реєстратор, у свою чергу, обмежений у можливостях перевірки документів, які надаються йому для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, пов’язаних зі зміною складу засновників, зокрема він не має можливості перевіряти законність укладання договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі та його зміст. Адже контроль державного реєстратора зводиться лише до перевірки комплектності пакета документів, повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці, та перевірки документів на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації. Перевіряти інформацію, що міститься в документах, наданих для державної реєстрації змін, на предмет їх відповідності законодавству та статутним документам, державний реєстратор не уповноважений.
Таким чином, наразі склалася ситуація, коли контроль за законністю укладання договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства покладено на самих учасників товариства.
Отже, у разі укладання такого роду договору, доцільніше нотаріально посвідчити цей договір, чим мінімізувати негативні наслідки, які можуть виникнути згодом.
В іншому випадку єдиним арбітром при виникненні спірних ситуацій стає суд, який, наразі, ґрунтуючись на недосконалій законодавчій базі, не завжди може захистити.
Автор: Ю. Махортова
Источник: Юридична Газета. – 2013. – № 49. – С. 32.