Статья посвящена специфике корпоративного управления в банковском секторе. Особенное внимание уделяется вопросам, связанным с реорганизацией коммерческого банка.
Статья сопровождается публикацией «У Законі про АТ у частині правочинів із заінтересованістю немає поняття спільних рішень», в которой отмечаются противоречия и несогласованность некоторых новелл в банковском законодательстве.
Побудова якісної системи корпоративного управління – процес тривалий, і від його результату залежить діяльність цілої компанії. З огляду на різноманітність бізнесу, системи корпоративного управління також можуть мати різну форму, оскільки нормативно-правове регулювання тієї чи іншої сфери діяльності може напряму впливати на управління компанією.
Окремим сегментом є банківська сфера, де регуляторами діяльності з боку держави виступають не лише Національний банк України, але й інші установи, нормативно-правові акти яких також регулюють управління банками.
На сьогодні існує низка суперечностей у корпоративно-правовому законодавстві. Зокрема, у Законі України «Про акціонерні товариства» (далі-Закон про АТ) встановлено вимоги до осіб, які бажають придбати значний пакет акцій. Загалом, ці вимоги досить жорсткі, але водночас вони направлені на те, щоб полегшити вхід інвестора до акціонерного товариства. Натомість Національний банк України стосовно цього питання має власні погляди та вимоги. Зрозуміло, що НБУ насамперед дбає про ліквідність, стабільність і прозорість фінансової установи, проте норми Закону України «Про банки і банківську діяльність» (далі-Закон про банки), що регулюють відповідний процес, це унеможливлюють.
Варто розглянути хоча б строки: якщо НКЦПФР надає строк на повідомлення про вхід інвестора до капіталу банку 1 місяць, то НБУ вимагає повідомлення не менше ніж за 3 місяці, не враховуючи погодження, що надходить від самого НБУ протягом 3 місяців.
З іншого боку, у Законі про банки залишилися такі моменти, як заборона банкам випуску акцій на пред’явника, що має бути закріплено статутом банку. Однак з 2008 року існування акцій на пред’явника узагалі припинено.
Також згадується і документарна форма випуску цінних паперів. Як одинзви-дів банківської діяльності досі визначено ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, який також зник з 2008 року.
Звичайно, є свої особливості регулювання цього сектору, але вони не повинні містити таких суттєвих відмінностей у нормативній базі.
На сьогодні у банківській сфері набула актуальності проблема збільшення статутного капіталу. Профільний банківський закон зазначає, що банки здійснюють емісію власних акцій відповідно до законодавства України про господарські товариства та цінні папери, з урахуванням особливостей, що визначені Законом про банки. На сьогодні часто вимоги НБУ не збігаються з вимогами НКЦПФР, утім, ці питання вдається вирішувати, оскільки регулятор фондового ринку розуміє специфіку вимог НБУ. Проте представники банків прагнуть чіткого регулювання.
Начальник управління корпоративних відносин ПАТ «Банк «Київська Русь» Ольга Сгорожук на засіданні круглого столу «Корпоративне управління в банках: виклики та можливості», який відбувся 20 листопада, наголосила, що на практиці вона щодня стикається з узгодженням між собою норм Закону про банки та Закону про АТ.
Так, уже щд час оформлення статуту товариства кожному юристу доводиться вирішувати проблеми, що виникають через наявність правових колізій. Як вказує теорія права, уразі коли є часова (темпоральна) колізія (нормативний акт був прийнятий пізніше, ніж інший) та змістовна колізія (якщо існує спеціальна норма та загальна), треба застосовувати спеціальну норму, але у випадку, якщо вона була прийнята пізніше.
Наприклад, Закон про банки був прийнятий раніше, ніж Закон про АТ. До того ж Закон про банки – це спеціальна норма. НКЦПФР, вказуючи на спеціальні норми при виникненні питань, погоджуєть-сязними.
Проте в 2010 році в судовій практиці був такий випадок, коли Вищий господарський суд визнав недійсним статут банку – те, чого більше за все побоюються юристи, і це лише на тій підставі, що в статуті було передбачено: положення про правління банку затверджується спостережною радою банку. Водночас як Закон про АТ відносить це до компетенції загальних зборів акціонерів.
З цією судовою практикою можна сперечатися, але все ж вона існує. Попри відсутність прецедентного права, існує необхідність чіткого формулювання законодавства.
Щодо органів управління та контролю пані Ольга зазначила, що Закон про банки визначає загальні збори акціонерів, спостережну рада та правління як вищі
Наразі у банківській сфері актуальною є проблема збільшення статутного капіталу. Банки здійснюють емісію власних акцій відповідно до законодавства України про господарські товариства та цінні папери, з урахуванням особливостей, що визначені Законом про банки. Утім, вимоги НБУ часто не збігаються з вимогами НКЦПФР.
органи товариства. Часто виникають розбіжності в думках фахівців щодо правильності назви «спостережна» чи «наглядова» рада, а окремі банки змогли провести через НБУ назву «наглядова рада». Такий термін є навіть у Законі про банки: стаття про державні банки містить норму про наглядову раду, а не спостережну, при цьому не відбулося гармонізації по всьому тексту закону.
«НА СЬОГОДНІ ІСНУЄ НИЗКА СУПЕРЕЧНОСТЕЙ У КОРПОРАТИВНО-ПРАВОВОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ. ЗОКРЕМА, У ЗАКОНІ ПРО АТ ВСТАНОВЛЕНО ВИМОГИ ДО ОСІБ, ЯКІ БАЖАЮТЬ ПРИДБАТИ ЗНАЧНИЙ ПАКЕТ АКЦІЙ. ВОНИ НАПРАВЛЕНІ НА ТЕ, ЩОБ ПОЛЕГШИТИ ВХІД ІНВЕСТОРА ДО АТ. ПРОТЕ НБУ СТОСОВНО ЦЬОГО ПИТАННЯ МАЄ ВЛАСНІ ПОГЛЯДИ ТА ВИМОГИ»
У законі про банки вказано, що виконавчий орган є колегіальним, а Закон про АТ дозволяє діяльність одноособового виконавчого органу. Оскільки банк – це специфічна структура на ринку послуг, то справді виконавчий орган має бути колегіальним.
Закон про банки виділяє такі органи контролю: службу внутрішнього аудиту та ревізійну комісію. Так, служба внутрішнього аудиту називається органом контролю банку, а в іншій статті Закону про банки цей орган відноситься до органів оперативного контролю спостережної ради банку. Звісно, це різні поняття.
Більше того, може виникнути вимога відкриття інформації про службу внутрішнього аудиту в особливій інформації, а в багатьох банків служба внутрішнього аудиту складається з більш ніж 10 членів.
Беручи до уваги кадрові зміни, що є процесом не завжди регульованим, незручно буде оновлювати цю інформацію про склад служби внутрішнього аудиту.
Під час дискусії пані Ольга наголосила, що достатньо відкривати інформацію про керівника служби як про посадову особу, обов’язкову для кожного банку. Сама служба є обов’язковою для кожного банку, а особливості її діяльності та обрання керівника регулюються відповідною постановою НБУ. Якщо ж говорити про звичайні акціонерні товариства, то існування служби внутрішнього аудиту має добровільний характер.
Щодо ревізійної комісії як органу контролю можна сперечатися на предмет її необхідності. Однак, на думку доповідачки, цей орган є застарілим, існує лише формально та жодним чином не вдосконалює модель корпоративного управління. Отже, функції ревізійної комісії можна перекласти на загальні збори акціонерів і визначити комісію як необов’язковий орган. Тобто якщо акціонери вважають за необхідне вводити ревізора або ревізійну комісію, тоді можна створювати цей орган.
У процесі створення та діяльності органів товариства також наявні протиріччя. Зокрема, Закон про АТ для ПАТ запроваджує обов’язковість кумулятивного голосування та обрання членів спостережної ради і ревізійної комісії. Натомість Закон про банки встановлює норму члени спостережної ради та ревізійної комісії обираються з числа представників акціонерів або з числа акціонерів. Зокрема, ця норма прописана в Постанові НБУ № 306 «Про порядок ліцензування та реєстрації банків». Обов’язково при поданні документів на погодження ділової репутації та професійної придатності членів спостережної ради вимагаються й відомості про того, кого представляє член спостережної ради в цьому органі.
Зважаючи на це, юристи вимушені вигадувати, кого ж цей член спостережної ради представляє, коли він є абсолютно незалежним, виписувати довіреності та вчиняти інші дії для отримання необхідного погодження ділової репутації.
Як вважає пані Ольга, таке протиріччя варто усунути не тільки в законі, але й у щдзаконних нормативних актах.
Обрання голів спостережної ради та ревізійної комісії Закон про банки відносить до компетенції загальних зборів акціонерів. У Законі про АТ встановлене загальне правило, за яким голова наглядової ради та ревізійної комісії обирається самою наглядовою радою або ревізійною комісією, якщо інше не передбачено в статуті. З огляду на наявну судову практику, це також є підставою для скасування статуту банку.
У такій ситуації колізію можна виправити, прийнявши норму закону про акціонерні товариства і для банків.
Закон про банки чітко встановлює, що членами Ревізійної комісії не можуть бути працівники банку. При проведенні комплексної перевірки НБУ звертає увагу на дотримання цієї норми. Водночас Закон про АТ не містить подібної норми.
Тут варто зауважити, що Закон про банки підійшов до вирішення питання дещо прогресивніше: якщо є ревізійна комісія, то вона має складатися не з працівників банку.
Також варто звернути увагу на право НБУ скликати загальні збори акціонерів як захід впливу до банку, що передбачено Законом про банки. Проте НБУ зрозумів складність реалізації цієї норми й зайняв у одному з підзаконних актів позицію щодо того, що НБУ має право приймати рішення про необхідність проведення загальних зборів акціонерів банку. Вже саме скликання доводиться відповідно до законодавства про акціонерні товариства.
Цікавим є статус заступників голови правління банків. Хоча виконавчий орган у банку колективний – ігоавління, однак у фінустановах поширена ситуація, коли заступники голови іфавління не є членами правління. Таким чином, складається ситуація, коли в менеджменті банку є особи, які не належать до складу колегіального виконавчого органу, але мають у своїй компетенції коло важливих питань діяльності банку, які вони можуть вирішувати самостійно, без погодження з правлінням. У таких випадках постає питання розкриття інформації про таких заступників, утім, як показує практика, такі відомості не розголошуються. Відповідно, фондовий ринок не знає про таких осіб.
Отже, бажано врегулювати ситуацію із заступниками голів правління. Зокрема, доцільно було б віднести їх до посадових осіб банку.
Завдання регуляторів в Україні – допомогти фінансовим установам усвідомити важливість корпоративного управління, тож має бути чітке нормативне регулювання сектору.
У свою чергу начальник відділу корпоративного управління ПАТ ПУМБ Роман Кузюк поділився власним досвідом приєднання одного банку до іншого.
Так, доповідач наголосив, що реорга нізація у всіх формах – це складний, три валий та багатогранний процес.
На початку реорганізації проводять ся наради, складаються схеми роботи; реорганізації, виникають ідеї не зливатися, як це прописано в законодавстві, а перевести лише активи від одного банку до іншого. Іноді менеджмент банку не впевнений у правильності таких дій навіть на початковому етапі, проте стратегічний власник прагне це зробити. У такому випадку фахівець з корпоративного права, якому доручено провести аналіз та скласти план юридичних дій, знаходиться у вигідній позиції. Це пов’язано з тим, що після складання юридичного плану на нього поклада-тимуть обов’язок складення інших планів щодо реорганізації.
Проте тут виникає проблема: процес реорганізації банку регулюють 180 постанов НБУ, які, на перший погляд, містять достатні алгоритми дій. При цьому НБУ керується Законом про банки. Але при детальному вивченні норм Закону про АТ видно ускладнення в процесі реорганізації, особливо стосовно питання цінних паперів.
З іншого боку, дошкуляють і суперечності між законами України. Так, ст. 28 Закону про банки говорить: «Рішення про реорганізацію банку, крім перетворення, має містити інформацію про: призначення персонального складу комісії для проведення реорганізації». Водночас уст. 105 Цивільного кодексу України сказано:«.. .3. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. 4. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо уггравлін-ня справами юридичної особи».
Основна (прямо поіменована в кількох актах) функція комісії – це складання Передавального акта, який підписують усі члени комісії, отже, виникає низка питань, зокрема, хто має входити до складу комісії: члени правління, наглядової ради, інші співробітники, і якого банку, в якій пропорції, а може представники НБУ чи навіть НКЦПФР? Чи має створюватися одна комісія, чи по одній для кожного банку, що реорганізується?
На практиці така комісія лише номінальна. Для дійсно стратегічного та безперервного управління проектом створюється спеціальний орган («Управляючий комітет») із широкими операційними повноваженнями та значним складом членів.
Щодо складу правління банку після реорганізації пан Роман зазначив, що згідно зі ст. 28 Закону про банки рішення про реорганізацію банку, крім перетворення, має містити інформацію про склад правління (рада директорів) після реорганізації.
Відповідно до ст. 81 Закону про АТ договір про злиття/приєднання повинен містити: інформацію щодо запропонованих осіб, які стануть посадовими особами товариства у підприємницькому товаристві – правонаступнику після завершення злиття, приєднання, поділу, виділу або перетворення, та запропоновані до виплати таким особам винагороди чи компенсації.
Проте на практиці така вимога не є вкрай необхідною, оскільки склад за півроку-рік в умовах реорганізації може кардинально змінитися, а ділова репутація нових потенційних керівників одразу після прийняття рішення не перевіряється.
Так, у Постанові НБУ № 189 йдеться: «5.10. Якщо керівниками банку-право-наступника призначаються на рівнозначні посади особи, які є керівниками банку, що реорганізовується, то документи щодо погодження їх призначення, підтвердження професійної придатності та бездоганної ділової репутації до Національного банку не подаються».
Автор: В. Бездітний
Источник: Юридична Газета. – 2013. – № 49. – С. 12 – 13.
Цікавою є новація в банківському законодавстві – Інструкція про порядок регулювання діяльності банків України, яка містить норму щодо права спостережної ради та правління банку разом засідати і приймати спільні рішення в разі прийняття рішень про видачу кредитів управлінському персоналу банку.
Під час засідань, як вказано в Інструкції, приймається спільне письмове рішення правління та ради банку шляхом таємного голосування більшістю у 2/3 голосів за присутності щонайменше половини членів обох органів без участі зацікавленої особи.
Ця норма має протиріччя щодо правочинів, до яких є заінтересованість. А в Законі про АТ у правочинах, щодо яких є заінтересованість, справа стосується лише посадових осіб банку, а в понятті попередньо згаданої постанови воно стосується управлінського персоналу, тобто є значно ширшим.
Бажано й цей момент гармонізувати, оскільки в Законі про АТ у частині правочинів із заінтересованістю немає поняття спільних рішень, спільних завдань правління та спостережної ради. Засздати може або правління, або ж спостережна рада, яка й має приймати такі рішення.
Автор: О. Сторожук
Источник: Юридична Газета. – 2013. – № 49. – С. 13.