Нюанси аграрної розписки

В Украине вводится новый финансовый инструмент. Идея позаимствована у Бразилии. Однако использование аграрных расписок во внешнеэкономической деятельности потребует новелл в законодательстве Украины.

Запровадження в аграрному секторі нових фінансових інструментів, запо­зичених з досвіду Бразилії, спрямова­но на розвиток фінансування аграр­ного сектору та спрощення взаємодії і розрахунку боржника перед кредито­ром за надані грошові кошти, послу­ги, поставлені товари або виконані роботи.

Завдяки зручній альтернативі у ви­гляді товарних та фінансових розпи­сок боржник залучає цільових кредиторів, та, відповідно, залежно від виду аграрної розписки має можливість ви­конати зобов’язання перед ними шля­хом поставки врожаю або безпосеред­ньо коштами.

Використання врожаю як одного зі способів розрахунку та способу за­безпечення виконання зобов’язання законодавства боржника є вигідним для аграрних ком­паній, оскільки врожай може бути єди­ною коштовною власністю компанії для розрахунку з кредитором та забез­печення кредиту.

Закон України «Про аграрні розпис­ки», який набирає чинності 19 березня 2013 року (далі – Закон), приділяє ува­гу інтересам кредиторів та захисту їхніх прав. Про це, наприклад, свідчать по­ложення про збереження застави май­бутнього врожаю при переході права власності або користування земельною ділянкою від боржника до третьої осо­би. Проте Закон передбачає, що корис­тування земельною ділянкою можливе лише до збору врожаю, але не довше, ніж закінчення поточного маркетин­гового року. На жаль, через невизначеність терміну «маркетинговий рік», визначення цього моменту на практи­ці може викликати спори.

До привабливих рис аграрних розписок можна також віднести їх обов’язкове нотаріальне посвідчення, спрощену процедуру звернення стяг­нення на предмет застави шляхом вчи­нення виконавчого напису нотаріуса та можливості заміни предмета заста­ви в разі загибелі врожаю на аналогіч­ний, або перехід застави на майбутній врожай, що вирощується на земельній ділянці, де вирощувались загиблі посі­ви. Слід відзначити, що при нотаріаль­ному посвідченні аграрної розписки, дані про неї мають вноситися до Реє­стру аграрних розписок, який ще не створено, через що застосування тако­го фінансового інструменту на практи­ці може бути відкладене.

Цікавим та одночасно спірним мо­ментом є те, що кредитор має право моніторити предмет застави та втручати­ся в процес його вирощування з метою недопущення погіршення якості май­бутнього врожаю або навіть його за­гибелі. І хоча таке право кредитора ви­дається справедливим, проте цей факт може призвести до непорозумінь між боржником і кредитором та як наслідок – до погіршення відносин між ними.

Згідно із Законом кредитор за аграрною розпискою може бути фізична чи юридична особа, без визначення її резидентності, до того ж не обмежується і вид валюти за зобов’язаннями боржника, що вочевидь свідчить, що застосування аграрних розписок передбачається і в зовнішньоекономічних відносинах. Проте можливість використання аграрних розписок у зовнішньоекономічних відносинах потребує внесення змін та доопрацювання норм законодавства.

Таким чином, незважаючи на виявлені прогалини, сподіваємося що загальний позитивний задум запровадження нового фінансового інструменту в аграрному секторі буде відкориговано практикою та закріплено законодавчо для його ефективного застосування.

Автор:

Юлія Сполітак

Источник: Юридична газета. – 2013. – № 12. – С. 41.

Читайте также