Настоящая публикация посвящена вопросам, связанным с регистрацией предприятия по юридическому адресу его учредителя. Автор отмечает два наиболее значимых недостатка такой регистрации: возможность проведения обыска у его учредителя в связи с проблемами предприятия, а также несоответствие действующему законодательству Украины в случае, когда учредитель предприятия не является директором.
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України в редакції від 02.12.2010 року місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце діяльності чи розташування офісу офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) і здійснюється управління та облік.
Таким чином, місцезнаходження юридичної особи має бути зареєстроване:
- за місцем ведення діяльності залежно від її виду (виробництво – цех, торгівля – магазин, консалтинг – офіс і т.п.);
або
- за місцем розташування офісу, в якому знаходиться виконавчий орган орган, адже саме виконавчий орган займається оперативним управлінням та обліком діяльності підприємства.
Засновник, який не є директором, представляє вищий орган юридичної особи – якщо ми говоримо про господарські товариства. Тобто, строго кажучи, реєстрація підприємства за місцезнаходженням засновника не буде відповідати чинному законодавству.
Однак припустимо, що підприємство все ж зареєстроване за адресою засновника. Чи буде це мати наслідки?
- Якщо за адресою реєстрації юридичної особи не знаходиться її директор, офіс або місце ведення діяльності, то ДПІ може стверджувати, що «платник податків не знаходиться за місцезнаходженням».
Така обставина більше не є підставою для анулювання свідоцтва ПДВ (ст.184 ПКУ в редакції, що діє з 01.01.2016 р.), проте, як і раніше, є одним з критеріїв відсутності реального характеру господарських операцій, якщо до того ж немає договору оренди інших приміщень (див., наприклад, ухвалу Вищого Адміністративного Суду України від 17.12.2015 р. у справі № 804/1971/15).
З іншого боку, посилаючись на закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (у новій редакції закону правова норма залишилася незмінною), ВАСУ нагадує, що відомості про місцезнаходження юридичної особи, внесені до Єдиного державного реєстру, приймаються за достовірні і можуть використовуватися в спорі з третіми особами (постанова від 10.02.2016 р. у справі 826/6976/15). Треті особи можуть посилатися на недостовірність таких відомостей, тільки якщо це підкріплено доказами.
Якими доказами можна підкріпити відсутність, наприклад, виконавчого органу за місцем проживання засновника, яке є володінням фізичної особи, а значить, охороняється Конституцією України від незаконного проникнення? До того ж, як взагалі законним чином ці докази отримувати в умовах скасування наказу ДПА від 17.05.2010 р. № 336?
До того ж в будь-який момент у підприємства може з’явитися договір оренди або позички приміщення в простій письмовій формі.
До речі, в законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» більше немає норми про те, що відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою для внесення про це запису до Єдиного державного реєстру та ліквідації за рішенням суду (раніше таке положення містилося в статті 38 закону). Хоча до Порядку обліку платників податків відповідні зміни внесені поки що не були.
- Якщо ж підприємство фігурує в кримінальному провадженні, в такому житловому приміщенні засновника може бути проведений обшук.
Звичайно ж, для проведення будь-якого обшуку відповідно до ст. 234 Кримінального процесуального кодексу України потрібна ухвала слідчого судді. Проте слідчий суддя не буде робити ніякої «знижки» на те, що місцем проведення обшуку є житлове приміщення.
Ось і уявіть собі, як малолітні діти, що проживають у квартирі, спостерігають багатогодинну роботу оперативно-слідчої групи в присутності понятих, і навіть в садок або школу не можуть вийти через розпорядження слідчого (див. ч.3 ст.236 КПК України). Чи зможе засновник холоднокровно та ефективно реалізовувати свої процесуальні права в такій домашній обстановці?
Із зазначеного можна зробити висновок, що сама по собі реєстрація юридичної особи за місцем проживання засновника не має фатальних податкових наслідків для підприємства. Якби лише за цією адресою приймалася кореспонденція і забезпечувався контакт з контролюючими органами, а діяльність підприємства була б реальною.
Однак такий засновник сам же і порушує недоторканність свого приватного життя.
Автор: Iryna V. Kuzina
Источник: http://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=cf92da88-c234-47e0-82fb-4daba45b6503&utm_source=Lexology+Daily+Newsfeed&utm_medium=HTML+email+-+Body+-+General+section&utm_campaign=Lexology+subscriber+daily+feed&utm_content=Lexology+Daily+Newsfeed+2016-03-29&utm_term=