Скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно: Окремі проблеми правозастосування

Предметом настоящей статьи являются отдельные проблемы отмены государственной регистрации права собственности на недвижимое имущество. Особый интерес вызывает обращение авторов статьи к судебной практике и анализ ее роли и значения в отношениях по поводу регистрации прав на недвижимость (возникновение, переход и прекращение права собственности, а также других вещных прав).

Конституція України у статті 41 за­кріпила один із стрижневих принципів усієї системи правовідносин – принцип непорушності права власності «Ніхто не може бути протиправно позбавле­ний права власності. Право приватної власності є непорушним». Саме з ме­тою реалізації цього принципу було роз­почато реформу у сфері державної реє­страції прав на нерухоме майно.

Прийняття Закону України «Про дер­жавну реєстрацію речових прав на не­рухоме майно та їх обтяжень» та його подальше удосконалення шляхом вне­сення відповідних змін утворили масив правових норм, які регулюють сферу державної реєстрації, зокрема права власності на об’єкти нерухомого майна.

До ключових нормативно-правових актів у цій царині слід також віднести:

►Постанову Кабінету Міністрів Укра­їни від 22 червня 2011 р. № 703 «Про затвердження Порядку державної ре­єстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформа­ції з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно»;

►Наказ Міністерства юстиції Украї­ни № 3502/5 від 12 грудня 2011 р. «Про затвердження Порядку прийняття і роз­гляду заяв про внесення змін до запи­сів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та ска­сування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».

Однак нова «ера» у цій сфері розпо­чалася з 1 січня 2013 року, коли функ­ції державної реєстрації прав на об’єкти нерухомого майна почала виконувати Державна реєстраційна служба України в особі державних реєстраторів.

Не акцентуватимемо увагу читача на організаційних недоліках (великих чергах, відсутності належно обладнаних приміщень тощо), які є завжди, коли за­проваджується нове, а зупинимося на проблемах правозастосування окремих норм чинного законодавства в аспекті державної реєстрації речових прав. Так, чимало нових правових механізмів ви­кликали серйозні труднощі при їх прак­тичному застосуванні, у зв’язку з чим були порушені права та інтереси чис­ленних власників нерухомого майна.

Оскільки предметом цієї статті є окремі проблеми скасування держав­ної реєстрації права власності на неру­хоме майно, звернемо увагу на проце­дуру скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно, яке було набуте на підставі рішення суду.

Розпочнімо з того, що згідно з ч. 4 ст. 15 Закону № 1952-IV державній ре­єстрації підлягають виключно заявле­ні права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам. Особливості процедури державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою КМУ від 22 червня 2011 р. № 703. Згідно з п. 27 вказаного Поряд­ку документами, що підтверджують ви­никнення, перехід та припинення пра­ва власності та інших речових прав на нерухоме майно, зокрема серед іншо­го, є рішення суду, що набрало закон­ної сили, щодо права власності та ін­ших речових прав на нерухоме майно.

Відтак рішення суду першої інстанції про визнання права власності на неру­хоме майно, що набрало законної сили, є належною правовою підставою для внесення запису до Державного реє­стру прав про реєстрацію такого пра­ва. У тому числі й заочне рішення, яке було винесене без участі відповідача та про існування якого останньому не було відомо.

Таким чином, з реєстрацією права власності на нерухоме майно на під­ставі судового рішення проблем не виникає.

Однак проблеми виникають у разі скасування судового рішення, на під­ставі якого особа набула право влас­ності на нерухоме майно, та подальшо­го скасування запису про реєстрацію права власності.

Практична ситуація. Відповідач по цивільній справі дізнається про існуван­ня винесеного заочного рішення, яким його було позбавлено права власності на нерухоме майно (чи його частину). Звертається до відповідного суду із за­явою про перегляд такого заочного рішення. Суд, задовольняючи таку заяву, виносить ухвалу про скасування заочного рішення та про призначення cправи до розгляду в загальному порядку. Відповідач, отримавши таку ухвалу, звертається до Державної реєстраційної служби із заявою про скасування запису про реєстрацію права власності, очікуючи, що такий запис буде скасований. Адже підстава, за якою за Позивачем було зареєстровано право власності, тобто заочне рішення суду – скасоване. Однак, ні! Відповідач отримає Рішення державного реєстратора про відмову у скасуванні запису про реєстрацію права власності, яке мотивоване тим, що відповідно до п. 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011р. №1141, особа повинна надати рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.

Проаналізуємо нормативно-правову базу. Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону № 1952-РУ «у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав».

Пунктом 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до за­писів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 р. №3502/5, передбачено, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав, «заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили».

Порядок ведення Державного реє­стру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1141, у пункті 41 закрі­пив, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстрато­ра про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Таким чином, діючим законодав­ством закріплено, що скасування за­пису про реєстрацію права власності можливе лише у випадку скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності. Відтак, для скасування запису про реєстрацію пра­ва власності в будь-якому випадку не­обхідно звертатися з окремим позо­вом до суду.

Таке законодавче регулювання за­значеної сфери суспільних відносин по­роджує чимало питань та складнощів у процесі його практичного застосу­вання. Однак з цього приводу немає роз’яснень Державної реєстраційної служби, що могло б значно допомог­ти фізичним та юридичним особам у захисті їхніх прав.

Дотично цієї проблеми торкнувся інформаційний лист Вищого господар­ського суду України «Про деякі питання, пов’язані із запровадженням нової сис­теми державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 8 лютого 2013 р. № 01-06/319/2013 р.: «Слід звернути увагу на зміну законо­давчого підходу до порядку скасуван­ня державної реєстрації прав. Так, на відміну від попередньої редакції Закону (мається на увазі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952-РУ), за якою державна реєстрація речових прав ска­совувалася в разі, зокрема, винесення судом відповідного рішення, про що вносилися дані до Реєстру прав влас­ності на нерухоме майно, відтепер час­тиною другою статті 26 чинної редакції Закону (мається на увазі Закону Украї­ни «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952-IV) пе­редбачено внесення до Державного ре­єстру прав на нерухоме майно запису про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рі­шення суду рішення про державну ре­єстрацію прав».

Констатуємо, що існує окресле­на вище проблема, яка не має на­лежного правового регулювання, та «пасивність» Державної реєстра­ційної служби щодо її вирішення.

Судова практика неодноразо­во підтверджувала, що рішення суду про перехід права власнос­ті, на підставі якого в подальшо­му було зареєстровано право власності, може бути неправо­мірним та в подальшому скасо­ваним. Крім того, особа, яка фак­тично на підставі такого рішення втратила право власності на своє майно, тривалий час може взага­лі не знати про його існування аж до моменту виселення в процесі виконавчого провадження або за інших обставин.

У такому разі алгоритм за­хисту свого порушеного права -процедура скасування реєстрації права власності, зареєстровано­го на підставі незаконного рішен­ня, буде мати, як мінімум, чотириступеневу структуру:

► скасування рішення суду про перехід права власності;

► звернення до державної реє­страційної служби із заявою про скасування запису про реєстра­цію права власності та отриман­ня відмови;

► звернення до суду з позовни­ми вимогами про скасування рі­шення державного реєстратора про реєстрацію права власності;

► проходження у державній реєстраційній службі процеду­ри скасування запису про реє­страцію права власності.

Таким чином, новий механізм скасування запису державної ре­єстрації права власності змушує особу, права якої порушено, дві­чі «відвойовувати» у судовому по­рядку одне й те ж право – право власності. Тобто крім скасуван­ня незаконного судового рішен­ня, на підставі якого зареєстрова­но право власності, отримати так зване рішення про скасування рі­шення державного реєстратора про реєстрацію права власності.

Такий механізм скасування права власності створює ідеаль­ні умови для шахраїв, які, отри­мавши заочне рішення суду пер­шої інстанції та зареєструвавши право власності на майно, можуть у найкоротший термін його відчу­жити та зареєструвати за новим власником (добросовісним набу­вачем), який може й не здогаду­ватися про злочинні дії продавців. Констатуємо, що особі, яка втра­тила своє право власності на не­рухоме майно, при витребуванні його в добросовісного набувача доведеться пройти низку довго­тривалих і виснажливих судових процесів.

Переходячи до шляхів вирі­шення окресленої проблеми, можемо сказати, що очевидним є те, що важливу роль у процесі скасування в судовому порядку рішення про державну реестрацію права власності відіграє позиція суду.

Такі позови підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами відповідного Кодексу адміністративного судочинства України. З огляду на механізм скасування права власності, однозначної судової практики з цього приводу немає. Тим більше, що ситуацію ускладнює в цьому випадку специфіка позовних вимог, оскільки предметом такого позову є протиправність дій держаного реєстратора, що прийняв рішення про відмову у скасуванні державної реєстрації права власності та протиправність рішення про реєстрацію права власності.

«РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ ПРО ВИЗНАННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО, ЩО НАБРАЛО ЗАКОННОЇ СИЛИ, Є НАЛЕЖНОЮ ПРАВОВОЮ ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ВНЕСЕННЯ ЗАПИСУ ДО ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ПРАВ ПРО РЕЄСТРАЦІЮ ТАКОГО ПРАВА. У ТОМУ ЧИСЛІ Й ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ, ЯКЕ БУЛО ВИНЕСЕНЕ БЕЗ УЧАСТІ ВІДПОВІДАЧА ТА ПРО ІСНУВАННЯ ЯКОГО ОСТАННЬОМУ НЕ БУЛО ВІДОМО»

Однак, зважаючи на вимо­ги діючого законодавства, дер­жавний реєстратор на момент прийняття рішення про реєстра­цію права власності діяв у меж­ах та у спосіб, передбачений за­коном, – він зареєстрував право власності на підставі чинного на той момент рішення суду. Водно­час державний реєстратор, який прийняв рішення про відмову у скасуванні запису, також не по­рушив вимоги закону, оскільки заявником не було надано судо­вого рішення про скасування рі­шення державного реєстратора про реєстрацію права власності, яке на сьогодні є єдиною право­вої підставою.

Таким чином, складається па­това ситуація. Виникає правовий парадокс, коли державний реє­стратор не може скасувати запис про реєстрацію права власності без судового рішення про скасу­вання такого запису, але при цьо­му не має фактичних юридичних пі летав задовольнити позов про оскарження його дш і скасування запису, оскільки дії реєстраційної служби як у першому, так і в дру­гому випадку правомірні. Фор­мально суд має всі підстави відмо­вити в задоволені такого позову.

Проте узагальнення практики розгляду аналогічних спорів свід­чить, що судді, вперше зіткнув­шись із подібними позовними вимогами, приймають рішення про їх задоволення. Справи з ана­логічними спорами розглядали­ся поки що лише на рівні судів першої та апеляційної інстанції. Практика правозастосування з цього питання представлена зо­крема Постановою Харківсько­го окружного адміністративного суду від 24 липня 2013 р. у справі № 820/5458/13-а, Постановою Хмельницького окружного адмі­ністративного суду від ЗО липня 2013 р. у справі № 822/2873/13-а, Постановою Івано-Франківсько­го окружного адміністративно­го суду від 19 вересня 2013 р. у справі № 809/1218/13-а (озна­йомитися з останніми можна за допомогою http://www.геуеstг. court.gov.ua).

Відсутність офіційної позиції Вищого адміністративного суду змушує суддів-«першопрохідців» самостійно розбиратися в склад­ній ситуації і оцінювати обґрун­тованість таких позовів.

Аналіз наведеної практики за­стосування нового механізму ска­сування права власності показує його недосконалість та невиправданість. Такий підхід, швидше за все, слугує розростанню бюро­кратизму, а натомість має спри­яти втіленню основних консти­туційних гарантій захисту права власності.

Висновок

З приводу правового врегулю­вання окресленої проблеми слід провести узагальнення судової практики та надати роз’яснення на рівні офіційних листів Держав­ної реєстраційної служби та Ви­щого адміністративного суду України.

Необхідно також звернути­ся до парламенту із законодав­чою ініціативою внесення змін до Закону України «Про держав­ну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у частині визнання однією з під­став для внесення запису про ска­сування реєстрації права власнос­ті, зареєстрованого на підставі рішення суду, – скасування тако­го рішення судом вищої інстанції.

Вказані зміни, на нашу думку, сприятимуть покращенню систе­ми державної реєстрації речових прав та захисту права приватної власності загалом.

Авторы: О.М. Браніцький, А.В. Кухар

Источник: Юридична Газета. – 2013. – № 49. – С. 38 – 39.

Читайте также