28 октября 2020 в письме № 2990/1.2 ТПП выразила свою позицию по поводу ситуации на аграрном рынке, связанной с засухой и потерями урожая 2020 года, и указала на существенное изменение обстоятельств условий договоров (hardship), которые сельхозпроизводителей заключили с контрагентами под урожай 2020. Причем, участникам аграрного рынка следует учитывать особенности законодательного регулирования существенных изменений обстоятельств, которые приводят авторы настоящей публикации.
ТПП пришла к выводу, что текущая ситуация на аграрном рынке не свидетельствует о наличии форс-мажорных обстоятельств. В то же время, имеет место существенное изменение обстоятельств, которое не освобождает от обязанности выполнения обязательств по договорам, однако может быть основанием для изменения или расторжения таких договоров.
28 жовтня 2020 р. у листі № 2990/1.2 ТПП висловила свою позицію з приводу ситуації на аграрному ринку, пов’язаної із посухою та втратами урожаю 2020 р., та вказала на істотну зміну обставин умов договорів (hardship), які сільхозвиробники уклали з контрагентами під урожай 2020 р.
При цьому, учасникам аграрного ринку варто враховувати наступні особливості законодавчого регулювання істотних змін обставин.
1.Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися суттєво, тобто настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
2. Зміна обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, передбачає одночасну наявність наступних умов:
(1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
(2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
(3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
(4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
3. Істотна зміна обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, не є форс-мажорними обставинами, відповідно, не передбачає можливість невиконання зобов’язань за договором та не призводить до звільнення від відповідальності за їх невиконання.
4. Істотна зміна обставин може підтверджуватися висновком регіональної торгово-промислової палати.
5. Істотна зміна обставин може бути підставою для зміни або розірвання договору, в тому числі, в судовому порядку, проте судова практика з даного питання не є остаточно сформованою.
ТПП прийшла до висновку, що поточна ситуація на аграрному ринку не свідчить про наявність форс-мажорних обставин. Натомість має місце істотна зміна обставин, яка не звільняє від обов’язку виконання зобов’язань за договорами, проте може бути підставою для зміни або розірвання таких договорів.
Ми відстежуємо статус реалізації ініціатив ТПП та судову практику з даного питання і будемо інформувати щодо подальшого розвитку подій.
Авторы: Anton Sintsov, Vadym Samoilenko
Источник: https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=848edfb8-8a7b-4ca6-b94b-712e0388d34c&utm_source=lexology+daily+newsfeed&utm_medium=html+email+-+body+-+general+section&utm_campaign=lexology+subscriber+daily+feed&utm_content=lexology+daily+newsfeed+2020-11-09&utm_term=