Уникнення подвійного оподаткування: з якої дати товариство може застосовувати зменшену ставку податку на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України?

Розглянемо приклад, коли заявник виплачує нерезиденту відсотковий дохід за облігаціями та при цьому виступає податковим агентом по сплаті податку на доходи нерезидентів. У зв’язку із карантинними обмеженнями нерезидент надав довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом Кіпру, з яким укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування, тільки в листопаді 2020 року. До подання довідки нерезидентом, заявник сплачував податок на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України в розмірі 15 % від суми, яка сплачувалась нерезиденту. Відповідні виплати відображені у додатку ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

Уникнення подвійного оподаткування: з якої дати товариство може застосовувати зменшену ставку податку на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України?
Відповідно до положень ст. 3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору (п. 3.2 ст. 3 ПКУ).

Відповідно до п. 103.1 ст. 103 ПКУ застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 ст. 103 ПКУ  (п. 103.2 ст. 103 ПКУ).

Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 ст. 103 ПКУ, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі – довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (п. 103.4 ст. 103 ПКУ).

Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.5 ст. 103 ПКУ).

Особа, яка виплачує доходи нерезидентові у звітному (податковому) році, у разі подання нерезидентом довідки з інформацією за попередній звітний податковий період (рік) може застосувати правила міжнародного договору України, зокрема щодо звільнення (зменшення) від оподаткування, у звітному (податковому) році з отриманням довідки після закінчення звітного (податкового) року (п. 103.8 ст.  103 ПКУ).

Таким чином, довідка, яка підтверджує що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України за звітний рік, надає особі (податковому агенту) право на застосування зниженої ставки оподаткування на підставі міжнародного договору, починаючи з 1 січня цього ж звітного року, незалежно, якою датою вона видана.

http://www.visnuk.com.ua/uk/news/100024744-uniknennya-podviynogo-opodatkuvannya-z-yakoyi-dati-tovaristvo-mozhe-zastosovuvati-zmenshenu-stavku-podatku-na-dokhodi-nerezidenta-z-dzherelom-yikh-pokhodzhennya-z-ukrayini

Читайте также