Які вклади в банках не гарантуються ФГВФО: роз’яснення

Законодавство передбачає, що деякі вклади в банках не гарантуються державою

У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб розповіли, які вклади в банках не гарантуються державою. Про це йдеться у повідомленні ФГВФО.

Які вклади захищені Фондом

У разі банкрутства учасника Фонду вкладник банку отримає від ФГВФО відшкодування в межах 200 000 грн (незалежно від кількості вкладів, які були у громадянина в банку-банкруті).

Під гарантії ФГВФО підпадають не лише вклади фізичних осіб на вказану суму, але й кошти на карткових рахунках громадянина (у тому числі це рахунки, на які він отримує зарплату, пенсію, стипендію та інші виплати).

Крім того, гарантуються Фондом вклади фізичних осіб-підприємців (ФОП).

“Фонд у разі банкрутства банку відшкодовує кошти плюс відсотки, але не більше 200 000 грн – це максимальний розмір гарантованого відшкодування для однієї особи, незалежно від кількості рахунків у одному банку (з урахуванням підприємницького рахунку)”, – зазначають у ФГВФО.

Які вклади в банках не гарантуються ФГВФО: роз'яснення

Які вклади не гарантуються

Частина 4 статті 26 закону “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” передбачає, що ФГВФО не відшкодовує кошти:

– передані банку в довірче управління;

– за вкладом у розмірі менше 10 грн;

– за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред’явника;

– розміщені як вклад у банку особою, яка пов’язана з банком або була такою особою протягом року до дня віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних;

– розміщені як вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач (у разі, якщо з дня припинення надання таких послуг до дня ухвалення Нацбанком рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік);

– кошти, розміщені як вклад власником істотної участі (співвласником цього банку);

– у випадках, коли вкладники на індивідуальній основі отримують від банку неринкові (завищені) проценти, або мають інші фінансові привілеї від банку;

– якщо вклад використовується як засіб забезпечення виконання іншого зобов’язання перед банком (до дня виконання цих зобов’язань);

– за вкладами у філіях іноземних банків;

– за вкладами у банківських металах;

– якщо кошти розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду;

– за вкладом, задоволення вимог за яким зупинено органами фінмоніторингу.

Що з вкладами на суму більше 200 000 грн

Якщо сума розміщених фізособою у банку коштів перевищує 200 000 грн, то після оголошення про початок ліквідації банку, такий вкладник має право заявити кредиторські вимоги на суму понад гарантовану.

Задоволення вимог кредиторів здійснюється за рахунок коштів, що надходять протягом ліквідації неплатоспроможного банку від продажу його майна (активів).

Основною різницею між виплатою гарантованої суми відшкодування та задоволенням вимог кредиторів є джерело коштів для здійснення цих виплат.

Відшкодування на суму до 200 000 грн вкладники гарантовано отримують за рахунок коштів Фонду, а погашення вимог кредиторів не гарантовано, воно здійснюється за рахунок коштів, що надійшли від управління та продажу майна (активів) банку, а обсяг цих надходжень залежить від якості активів фінустанови.

Куди звертатися вкладнику у випадку порушення його прав

Про порушення прав вкладника у сфері системи гарантування можна повідомити у ФГВФО, скориставшись посиланням: http://bit.ly/3qGT9vA.

Якщо йдеться про порушення банком прав клієнта в інших сферах, можна звернутися до Національного банку.

Це можна зробити наступним чином:

– написати до чат-боту “НБУ Контактний центр” в месенджерах (Viber або Telegram);

– зателефонувати до контакт-центру НБУ за номером 0 800 505 240;

– заповнити онлайн-форму для звернень на сайті НБУ за посиланням http://surl.li/msgv.

https://money.liga.net/novini/news/kakie-vklady-v-bankah-ne-garantiruyutsya-fgvfl-razyasnenie

Читайте также