Український ринок інвестицій: тенденції та перспективи на 2020 рік та майбутнє

Настоящая статья посвящена вопросам, связанным с рынком инвестиций, в частности и особенности, прямых иностранных инвестиций. Автор делится своими краткосрочными и долгосрочными прогнозами для украинского рынка инвестиций. Особое внимание уделяется определению слабых и сильных, то есть потенциально значительных сфер объектов инвестирования.

Український ринок інвестицій: тенденції та перспективи на 2020 рік та майбутнє

Робити прогнози щодо інвестицій та концентрацій в Україні — це як робити прогноз погоди. Всі ми мріємо про сонячне літо й відпустку та з нетерпінням чекаємо на сніг взимку, але ніхто не може напевно знати, що принесе нам майбутнє. Напрочуд тепла зима у 2020 р. та нетипово прохолодний і дощовий травень: погоду в Україні можна порівняти з майбутніми тенденціями розвитку інвестиційного клімату — великий потенціал, але невизначеність щодо часу та місця.
У 2019 р. обсяги прямих іноземних інвестицій (зокрема, M&A транзакцій) були невисокими. У першій десятці трансакції, вартість яких склала лише 1,5 млрд доларів США за рахунок іноземних придбань з таких країн: Азербайджан — придбання Bakcell компанії Vodafone (734 млн доларів США); Німеччина — придбання Stada Group компанії «Біофарма» (70 млн доларів США); Сінгапур — придбання Delta Wilmar компанії «Чумак» (70 млн доларів США), що становить трохи більше від половини цієї суми.
Що принесе друга половина 2020 року?
– Реформи. Після того як восени 2019 р. був затверджений новий склад уряду та було змінено багатьох ключових міністрів, уряд України дещо сповільнив свій курс на реформи. Проте він постійно наголошує на своєму прагненні залучити іноземні інвестиції з цільовим обсягом 7 млн доларів США за 18 місяців. Незважаючи на труднощі, уряду слід аплодувати за те, що він продовжує реалізацію програми реформ, а також за успіхи у прийнятті закону про банківську діяльність та впровадженні земельної реформи. Вони мали вирішальне значення для розблокування фінансування МВФ, що є вкрай важливим для стабілізації економіки. Окрім того, незважаючи на девальвацію після рекордного року зміцнення, українська валюта залишалася порівняно стабільною. Це має сприяти зміцненню впевненості в інвестиційному кліматі. До того ж уряд залишається публічно прихильним до реформ, необхідних для залучення інвестицій. Він продовжуватиме наполягати на скасуванні державного регулювання та створенні сприятливого інвестиційного середовища в Україні. Створення «інвест-нянь» та податкових пільг на інвестиції — це хороший знак. Час покаже, як реалізуються такі ініціативи та чи будуть вони ефективними.
– COVID. Світова пандемія призвела до економічного хаосу. Обмеження подорожей, введення карантину та соціальне дистанціювання вимагають від компаній припинення чи зміни способу ведення бізнесу. Також це негативно вплинуло на поточний економічний та інвестиційний цикл. Однак, як не дивно, ймовірно, COVID матиме довгостроковий позитивний ефект для українських інвестицій. Дві ключові галузі України (сільське господарство та ІТ) будуть найбільш привабливими для інвесторів. Навіть якщо спалахне нова хвиля пандемії, ці галузі отримають переваги від більшого прагнення до продовольчої безпеки та розвитку ефективного інтернет-бізнесу. Окрім того, пандемія змусила деякі країни (особливо США) звернутися до бізнесу з проханням переглянути свій ланцюг поставок, який за останні десятиліття став дуже залежним від Китаю. Це надає українським компаніям унікальну можливість диверсифікувати ланцюги поставок у таких галузях виробництва як фармацевтична, автомобільна та промислова.
– Донбас та Крим. Хоча конфлікт триває, враховуючи інші події, він не викликав негативного резонансу в ЗМІ. Сподіваємося, що його вплив на потенційних іноземних інвесторів послабшає. Навіть якщо не буде досягнуто жодного прогресу у його вирішенні, а конфлікт залишатиметься замороженим, на загальний інвестиційний клімат решти неокупованої території України він не повинен вплинути. Якщо конфлікт буде вирішений, тоді розпочнеться робота з відновлення: розвиток інфраструктури вимагатиме залучення інвестиції в розмірі десятків мільярдів, необхідних для реконструкції.
Враховуючи нинішнє середовище та невпевненість, якими будуть тенденції?
Основні об’єкти для інвестицій:
– Сільське господарство, зокрема, промислова обробка та інфраструктура, пов’язана з сільським господарством (порти, елеватори, обладнання), продовжуватимуть розвиватися. Сільське господарство зберігатиме привабливість для світових інвесторів, які прагнуть розширити свій бізнес та вирішити питання продовольчої безпеки.
– ІТ сектор зберігатиме потенціал. 2019 р. став визначним для сфери ІТ в Україні — були залучені інвестиції на суму понад півмільярда доларів США від венчурних компаній. Цей сектор має вигідні умови з позиції державного регулювання, молоду робочу силу та сприятливе географічне положення (у порівнянні з Азією). Тенденцією другої половини 2020 р. залишатиметься створення можливостей для придбання малих та середніх українських компаній.
– Логістика та будівництво об’єктів логістичної інфраструктури також є привабливими об’єктами для придбання, особливо для поставки товарів роздрібної торгівлі. Пандемія створила ситуацію, коли люди були обмежені в можливості здійснення роздрібних покупок. З постійним зростанням розвитку інтернету та знань про споживача, за моїми прогнозами, цей сектор продовжуватиме розвиватися та буде цікавий як об’єкт для придбання.
– Фармацевтична галузь також представлятиме інтерес для інвесторів. Зважаючи на спроби реформувати українську систему охорони здоров’я та очікувані бажання США розширити ланцюг поставок фармацевтичних товарів, українські фармацевтичні компанії будуть об’єктом для придбання світовими компаніями.
– Інвестиції в інфраструктуру триватимуть. Очікується, що українські компанії, які займаються будівництвом та наданням супутніх послуг, стануть потенційними об’єктами придбання.
– Виробництво деталей для малого та середнього обладнання. Постачання автозапчастин вже є тією галуззю, що активно розвивається в Західній Україні. Очікуйте тенденцію продовження зростання малого та середнього українського бізнесу.
Невизначені, але потенційно великі галузі
– Масштабна приватизація приверне багато уваги з боку ЗМІ та викликатиме певний інтерес. Однак будь-який успіх масштабних M&A інвестицій буде невизначеним, враховуючи складне правове та економічне середовище державних компаній. Якщо уряд розробить ретельно продумані стратегії, які вирішуватимуть питання, що викликають занепокоєння у стратегічних іноземних інвесторів, то ми зможемо побачити успішне довгострокове інвестування в низку об’єктів. Якщо ж широкомасштабна приватизація — це просто аукціон з переможцем, який запропонує найвищу ціну, не варто очікувати на серйозні міжнародні стратегічні придбання.
– Енергетичний сектор є невизначеним через регуляторне середовище. Зокрема, це стосується відновлюваної енергетики, де тарифи можуть бути змінені. Традиційна енергетична галузь завжди була потенційним об’єктом для інвестицій, але регуляторні обмеження були на заваді. До того ж зниження цін на нафту та газ негативно вплине на інвестиції в цей сектор, який, як здається, завжди готовий до інвестицій в Україну.
– Оборонна та аерокосмічна галузь. Оскільки Україна вже вийшла з під російської залежності та рухається в напрямку реформування оборонної промисловості, цей сектор може стати лідером поглинань. Якщо український уряд зможе прийняти реформи, щоб ефективно відкрити цю галузь для інвестицій, можна очікувати на цілу низку великих транзакцій.
– Банківська сфера. Хоча в Україні не відбудеться великих банківських концентрацій, свідком яких вона була 15 років тому, менші «інтернет-банки» можуть стати цікавими цілями для світових фінансових установ, які прагнуть розширюватися.
Слабкі галузі
Інвестиції в туристичну галузь, в тому числі готельний бізнес, будуть незначними внаслідок пандемії. Окрім того, роздрібна «реальна» торгівля та комерційна роздрібна торгівля, ймовірно, залишатимуться слабкими після пандемії та переоцінки компаніями моделей роздрібного бізнесу.

Автор: Пітер Телюк

Источник: Юридична Газета. 2020. № 11. С. 25

Читайте также