Ринок землі: Початок

З 1 липня запускається ринок землі: формування нормативно-правової бази завершено

16 червня, на засіданні Кабінету Міністрів України затверджено Порядок перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки с/г призначення вимогам відповідно до  Ст. 130 Земельного кодексу України.

«Без цієї Постанови було б неможливо повноцінно з 1 липня запустити роботу ринку землі. Тепер Уряд фактично завершив формування базової нормативно-правової бази для цього. Українці зможуть у конституційний спосіб реалізовувати своє право на вільне розпоряджання своєю власністю», – зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

Вказаний Порядок містить чітку послідовність дій нотаріуса щодо здійснення перевірки набувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Така перевірка, зокрема, включатиме: встановлення особи набувача; кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи; перевірку застосовування санкцій; перевірку віднесення набувача до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності; визначення загальної площі земельних ділянок сільгосппризначення, які є у власності набувача.

Для цього використовуватимуться дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Перевірку здійснюватиме орган, що реалізує державний контроль за використанням та охороною земель.

Ринок землі: Початок

Роман Лещенко зазначив, що окрім основного закону, який запровадить обіг земель сільськогосподарського призначення, до пакету ключових законів, які необхідні для імплементації земельної реформи входять наступні:

  • «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин»;
  • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони»;
  • «Про національну інфраструктуру геопросторових даних»;
  • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель»;
  • «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Державного аграрного реєстру та удосконалення державної підтримки виробників сільськогосподарської продукції».

«Таким чином, на сьогодні вже маємо достатньо сформовану законодавчу базу, що забезпечить повноцінне функціонування обігу земель сільськогосподарського призначення вже з 1 липня 2021 року» —  наголосив Міністр.

Водночас, ще очікується на прийняття Верховною Радою України таких законопроектів, які наразі вже розглядалися у Верховній Раді України і прийняті у першому читанні:

«Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві» (реєстр. № 3205-2 від 25.05.2020), яким передбачається створення Фонду гарантування кредитів в сільському господарстві для доступу малих та середніх виробників до фінансування;

«Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)» (реєстр. № 3012-2 від 29.05.2020), яким передбачається впровадження механізму приватизації земель державних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.

http://www.visnuk.com.ua/uk/news/100025362-z-1-lipnya-zapuskayetsya-rinok-zemli-formuvannya-normativno-pravovoyi-bazi-zaversheno

Запуск ринку землі: хто не зможе придбати сільськогосподарські гектари та які податки сплачуються при продажу землі?

Українські нотаріуси опиняться в авангарді запуску ринку землі. Втім, після зняття так званого мораторію на відчуження ділянок сільськогосподарського призначення жодних проблем із доступом громадян, які планують проводити юридичні операції із землею, до нотаріальних дій чи реєстраційних послуг бути не повинно. Адже система нотаріату в Україні має розгалужену мережу регіонального представництва і потужний кадровий ресурс – більш як 6 600 кваліфікованих нотаріусів. Про це в інтерв’ю виданню «Голос України» розповіла заступниця Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.

Також профільна заступниця Міністра розповіла, що при посвідченні договорів про відчуження земельних ділянок пакет документів, який потрібно буде подати нотаріусу, варіюватиметься  залежно від суб’єктного складу учасників правочину. «Наприклад, якщо сторонами договору відчуження земельної ділянки є громадяни, то окрім документів, які підтверджують їх особу і громадянство України, потрібно обов’язково надати державний акт на право власності на землю, договір, свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності, та документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки», – пояснила Ольга Оніщук.

Крім того, за її словами, щоб визначити загальну площу ділянок, які має право набути у власність одна особа, нотаріусу необхідно буде надати відомості та документи про перебування набувача у шлюбі, у тому числі зареєстрованому за кордоном, та про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя. Нотаріус же має право витребувати у потенційного покупця ще й відомості та документи, які підтверджують джерела походження коштів для придбання земельних соток чи гектарів.

Разом із тим, у Земельному Кодексі України визначені нормативні табу на набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення як для фізичних, так і для юридичних осіб.

Наприклад, не зможуть придбати сільськогосподарські гектари у власність:

  • юридичні особи, у яких неможливо встановити кінцевого бенефіціарного власника, або ж КВБ яких зареєстровані в офшорних зонах із затвердженого урядом переліку, або є громадянами держави-агресора;
  • особи, до яких безпосередньо чи до пов’язаних з ними осіб застосовано спеціальні економічні санкції та інші обмежувальні заходи відповідно до Закону України “Про санкції” у вигляді заборони на укладення правочинів щодо набуття у власність земельних ділянок;
  • особи,  щодо яких визнано належність (навіть в минулому) до  терористичних організацій.

Проведення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам Закону здійснюватиметься з використанням відомостей низки інформаційних систем та реєстрів, зокрема Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРП), Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і ДЗК.

«Укладення договорів про відчуження земельних ділянок – не безкоштовне. Необхідно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, та військовий збір у розмірі 1,5%. Зробити це треба до моменту нотаріального посвідчення договору. При цьому від оподаткування звільняються, наприклад, власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення та земельних часток (паїв), які були отримані у порядку безоплатної передачі згідно зі статтею 121 ЗК України. Пільгами за певних умов і тільки раз на рік можуть скористатися також особи, які отримали такі ділянки у процесі приватизації», – роз’яснила Ольга Оніщук.

http://www.visnuk.com.ua/uk/news/100025424-zapusk-rinku-zemli-khto-ne-zmozhe-pridbati-silskogospodarski-gektari-ta-yaki-podatki-splachuyutsya-pri-prodazhu-zemli

Читайте также